Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americké seskupení Linkin Park vznikla v roce 1996 v Agoura Hills, Kalifornii. Od té doby kapela prodala více jak 50 milionů kusů CD a vyhrála dvě ocenění Grammy Awarads. Jejich debutové album Hybrid Theory bylo v roce certifikováno agenturou RIAA jako certifikováno jako diamantové. Následující album Meteora navázalo na úspěch debutu a bylo první v žebříčku Billboard 200' album charts za rok 2003. Po Meteoře následovala řada celosvětových turné a charitativních akcí. Linkin Park, charakterističtí svým zvukem,který se objevil na Hybrid Theory a Meteoře, se posunuli dále a v roce 2007 vydávají třetí studiové album Minutes to Midnight, na němž kombinují a objevují spousty různých žánrů. Posluchače tato rapidní změna zaskočila i přes předchozí varování kapely, že půjde o něco jiného než na prvních CD. Přesto se však MtM umístilo na vrcholu Billboard charts a v prvních třech týdnech prodeje mělo nejlepší prodeje než jakékoliv jiné CD za tento rok. Linkin Park jsou také známí svými spoluprácemi s jinými umělci. Nejvíce s rapperem Jay-Z, s nímž vydali CD Collision Course.

 


= Počátky kapely (1996 - 2000)

Kapelu založili Mike Shinoda, Brad Delson a Rob Bourdoun v roce 1996 po vystudování střední školy (tehdy ještě pod jménem Xero). Později do kapely přibrali Josepha, Phoenixe a zpěváka Marka Wakefielda. Za garážových podmínek se jim podařilo natočit demo se čtyřmi tracky. Po několika neúspěších při hledání vydavatele Mark opustil kapelu. Phoenix v té době hrál ještě v jedné punk/pop rockové kapele "Tasty Snax" a kvůli jejímu turné na delší dobu opouští Xero. Po delším hledání na post zpěvu se ke kapele dostal Chester a Xero se přejmenovalo na Hybrid Theory. Pod tímto jméném nahrála tato nová sestava 6 trackové EP a několik dem. Následovalo opětovné hledání labelu a po několika měsících se vyplatilo. Kapela se přejmenovává na Linkin Park (zkomolenina názvu parku "Santa Monica’s Lincoln Park") a podepisuje vysněnu smlouvu s vydavatelstvím Warner Bros..

= Debut (2000-2002)

14. října 2000 vychází album Hybrid Theory. O produkci se postaral Don Gilmore. Během prvního roku se prodalo neuvěřitelných 4.8 milionu kusů a Linkin Park se singly jako je One Step Closer, Crawling, Papercut a In The End dobývají všechny žebříčky. Hybrid Theory získalo 3 nominace Grammy: best new artist, best rock album a best hard rock performance (za píseň Crawling). Best hard rock performance se jim podařilo vyhrát a nebylo to jediné ocenění. MTV ohodnotilo klip k singlu In The End jako Best Rock Video a Best Direction. Linkin Park se dostávají na exkluzivní turné a festivaly (Ozzfest, Family Values Tour, ROQ Almost Acoustic Christmas, Rock Am Ring). Linkin Park za jeden rok odehráli neskutečných 320 koncertů! Kapela taktéž zakládá nové turné s názvem Projekt Revolution, na němž se objevují interpreti jako je Cypress Hill, Adema, Snoop Dogg.. Mimochodem, po nahrání CD se ke kapele vrací Dave "Phoenix" Farrel a už nastálo zastává post baskytaristy. Všechen tento úspěch se podařilo zdokumentovat na DVD Frat Party at the Pankake Festival, které vychází ke konci roku 2001.

= Reanimace tvorby (2002)

30. července 2002 vychází album remixů - Reanimation. Na albu spolupracovalo spousty hodně i méně známých umělců (Black Thought, Jonathan Davis, Aaron Lewis a další..) a jedná se tak o velmi rozshálé spektrum zvuků a nálad. Každá píseň na tomto albu dostala zremixováním úplně jiný nádech. Během prvního týdne se prodalo 270 000 kopií a dostalo se až na druhé místo v Billboard chartu. Na remixy dobré, ne?


= Meteora (2002 – 2004)

Linkin Park, ve snaze navázat na velký úspěch Hybrid Theory a Reanimation, začínají během turné v roce 2002 pracovat na novém materiálu. Výsledekem je album Meteora (pojmenováno podle seskupení nedostupných chrámů na skalách v Řecku). CD vychází 25. března 2003 a během prvního týdne se prodalo více jak 800 000 kusů a do října 2003 se toto číslo ztrojnásobilo. Meteora se takřka okamžitě dostává na první příčky skoro všech prodejních hitparád. Rádii proudí singly Somewhere I Belong, Breaking the Habit, Faint, Numb a From The Inside. Videoklipy k posledním dvěma zmiňovaným jsou natočeny v Praze. Linkin Park v USA rozjíždí další Projekt Revolution a také se dostávájí na Summer Sanitarium Tour 2003. Některé živé záznamy je možné slyšet a vidět na vycházejícím CD/DVD Live in Texas. Meteora nezůstává pozadu ani s oceněními. MTV ocenilo Somewhere I Belong jako Best Rock Video a Breaking the Habit jako Viewer's Choice Award.= Collision Course, Fort Minor (2004 - 2006)

Po úspěchu Meterory se Linkin Park začínají věnovat i jiným projektům. Vzniká tak řada kolaborací (Handsome Boy Modeling School, DJ Z-Trip, Depeche Mode, DJ Lethal).
Vyvrcholením všeho je však album Collision Course. Jedná se o spolupráci s raperem Jay-Z. CD je plné tzv. Mash-up'ů, což jsou zmixované dvě písně, dvou různých interpretů. S Jay-zím vystoupili na megakoncertě Live 8 a také ná předávání cen Grammy (společně s beatlesákem Paulem McCartneym).
Mike Shinoda však začal pociťovat, že chce zkusit i něco jiného a odstartoval práce na postranním projektu "Fort Minor". Produkci si vzal na starost již zmíněný Jay-Z. Více informací o FM naleznete na www.fortminor.linkinpark.cz.
Po Mikově vzoru si odskakuje i Chester a společně s kapelou Julien K v pozadí kutí svůj projekt Dead By Sunrise, jenž se má na světlo světa dostat počátkem roku 2009 - více info na www.chazychaz.net

= Minutes To Midnight (2006 - 2008)

V roce 2006 se Linkin Park konečně pouštějí do práce na novém CD. Stále prosakují nové a nové informace a kapela rozhlašuje všude možně o rapidní změně svého stylu. Jak moc byla jejich prohlášení pravdivá jsme se mohli přesvědčit 14. května 2007 (někteří z nás i o dva týdny dříve, jelikož se album dostalo nelegální cestou - "leaknutím" - na veřejnost). První vlaštovka, singl What I've Done, který vyšel měsíc předem, se nakonec ukázal jako nejpodobnější původní tvorbě Linkin Park. Změna stylu se projevila opravdu razantně a ani to nezabránilo tomu aby se MtM prodalo přes 600 000 kopií za první týden, což z tohoto CD učinilo nejúspěšnější nahrávku za poslední roky. CD se "jako už tradičně" vyšplhalo na první příčku v prodejnosti Billboard Chart. Z tohoto alba jsme se dočkali 5 singlů a ten poslední, Leave Out All the Rest, právě dobývá příčky hitparád. A co budoucnost? Chester Bennington se zmínil v rozhovoru pro časopis Rolling Stone, že již pozvolnu pracují na novém materiálu. Taktéž se snad brzy dočkáme jeho sólového projektu Dead by

 

 

 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kali

(Kali, 29. 7. 2008 16:31)

Omlouvám se ale ještě to tu dodělám